Registrační číslo, CZ.06.04.03/00/22_031/0001992, projekt v realizaci.
Odborné multicentrické studie opakovaně prokázaly, že pro úspěšnou rehabilitaci má zásadní význam „zapojení“ mozku. MMN proto připravila projekt komplexní rehabilitace, jehož cílem je jednak urychlení samotné rehabilitace, a v první řadě pak návrat pacientů do domácího prostředí.
S rozvojem tzv. vysoce specializované centrové péče došlo k poklesu úmrtnosti na vybraná onemocnění, dochází i k menší incidenci vybraných onemocnění v důsledku prevence, ale přesto přibývá v důsledku intenzivní péče a zachování života pacientů s různými zdravotními deficity, následky onemocnění, vyžadujícími dlouhodobou následnou rehabilitační péči s různým zaměřením.
Počet lůžek následné péče je v Libereckém kraji významně nižší, oproti jiným územím a regionům v ČR. Na 1 lůžko připadá o 51,1 % více obyvatel, než je celorepublikový průměr.
Globální stárnutí obyvatel představuje proces, kdy v souvislosti se zvyšující se životní úrovní obyvatel dochází k růstu průměrného věku i indexu stáří, což vyvolává celkový růst starší populace a růst ekonomického zatížení a zvyšuje dopad na celý socioekonomický systém, a především pak zvýšenou potřebu zdravotních a sociálních služeb pro seniory.
Cíle projektu jsou následující:
• Zvýšení kvality nově poskytované následné péče
• Zvýšení dostupnosti následné péče pro pacienty se specifickými potřebami
• Rozšíření míry a úrovně přístupnosti poskytovaných zdravotních služeb
• Zvýšení návaznosti péče v rámci zdravotnického systému v regionu
• Zvýšení návaznosti péče na centra vysoce specializované péče
Liberecký kraj se dlouhodobě potýká s nedostatkem lůžek následné péče pro pacienty s diagnózami I.60 a I.64 (mozková mrtvice), kde dosahuje jeden z nejvyšších počtů mezi regiony ČR, a potřebná dlouhodobá péče není v Libereckém kraji dosud uspokojivě zajištěna. MMN v souvislosti s nedostatkem kapacit v kraji a s růstem počtu pacientů vyžadujících následnou péči plánuje díky projektu navýšit kapacity lůžkového fondu i o rehabilitační lůžka, čímž bude dovršena letitá transformace akutní péče na péči následnou v rámci MMN (za zrušené chirurgické oddělení v roce 2017 bez náhrady).
Těchto cílů bude dosaženo generální rekonstrukcí a zateplením Bílého pavilonu (přízemí, 1. NP), v němž bude zřízeno Nové rehabilitační centrum. Zároveň dojde k pořízení vybavení pro nově zbudovaná pracoviště v Bílém a Novém pavilonu.
Projekt je realizován v areálu nemocnice v Semilech, která sídlí na adrese: 3. května 421, Semily, 513 31.
Celkové výdaje projektu: 179 827 557, 03 Kč
Celkové způsobilé výdaje: 80 000 000, 00 Kč
Podpora celkem: 68 000 000, 00 Kč
Vlastní zdroje: 12 000 000, 00 Kč